kartka

Jak wybrać idealną drukarkę 3D?

Do niedawna drukarki 3D nie były dostępne dla wszystkich, jednak w ostatnich latach urządzenia drukujące modele trójwymiarowe zyskują na dużej popularności. Coraz więcej osób pragnie spróbować projektowania takich modeli, a ostatecznie decyduje się na zakup lub samodzielne wykonanie drukarki 3D. Rynek oferujący takie urządzenia drukujące jest naprawdę szeroki i jeśli nie mamy pojęcia o tym, co aktualnie dzieje się w świecie trójwymiarowego wydruku, bardzo łatwo możemy się w nim pogubić i ostatecznie skończyć z czymś, co zupełnie nie spełnia naszych oczekiwań.

Termoplastyka

Drukarka 3D działa bardzo podobnie do klasycznej drukarki laserowej lub atramentowej, jednakże zamiast płaskiego obrazu 2D na kartce, otrzymujemy pełnowymiarowy wydruk modelu. Aby jednak otrzymać taki wydruk musimy spełnić kilka podstawowych wymagań — stworzyć projekt w programie typu CAD, zainstalować dedykowane oprogramowanie tworzące pliki o rozszerzeniu STL i obsługujące drukarki 3D oraz zakupić niezbędny filament lub termoplastyczny materiał budulcowy. Przed dokonaniem zakupu warto rozważyć kilka istotnych kwestii, jak choćby to, czy jesteśmy w stanie spełnić powyższe warunki.

kółko

Kupując drukarkę należy określić również kilka istotnych parametrów. Mianowicie do czego będziemy używać drukarki, jakie powinna mieć funkcje oraz jaki jest nasz budżet. Określenie zastosowania drukarki 3D umożliwi nam odrzucenie na początku naszych poszukiwań produktów, które w ogóle nam nie odpowiadają. Poszukując drukarki do firmy lub przedsiębiorstwa na pewno nie powinniśmy rozglądać się za drukarką do użytku hobbistycznego, natomiast szukając hobbistycznie wcale nie musimy wydawać dużej kwoty pieniężnej na nowoczesną i dużą drukarkę. Funkcjonalność urządzenia to równie ważny parametr, który określa możliwości urządzenia. Ostatecznie wszystko sprowadza się do budżetu, jaki posiadamy. Określając ile chcemy wydać na drukarkę łatwo będziemy mogli odrzucić zbyt drogie lub zbyt tanie opcje.

Polecamy: https://www.geofizyka.pl/pl/uslugi/sejsmika-otworowa/

Porównywanie drukarek

Wybierając i porównując konkretne modele drukarek 3D warto również zwrócić uwagę na parametry takie jak technologia drukowania, materiał, szybkość wydruku, grubość tworzonych warstw, przestrzeń robocza, producent cena oraz opinie innych użytkowników. Taki zestaw cech pomoże nam określić, która drukarka spełnia nasze oczekiwania. Od technologii drukowania zależy jakość finalnego modelu oraz prędkość wydruku. Stosowany materiał również wpływa na jakość, ale też cenę i typ produktu. Przestrzeń robocza to równie ważny czynnik, który powie nam ile miejsca zajmie drukarka, a opinie użytkowników podpowiedzą, czy dana drukarka faktycznie działa tak dobrze, jak opisał to producent.

Przy współpracy z 3d-up.pl