drukowanie w 3d

Czy kupowanie drukarki 3D ma dzisiaj sens?

To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób. Bo z jednej strony, jesteśmy przecież ciekawi nowości i ciekawych technologicznych rozwiązań dostępnych na rynku. Nie dziwi zatem, że pojawienie się na rynku drukarek oraz ich ciągła popularyzacja, nie uchodzą w ogóle uwadze konsumentów. Wiadomo – rynek przyjmie wszystko. Nie wiemy tylko, przynajmniej na początku, jak to przyjęcie przełoży się na popularność konkretnego rozwiązania. Czyli – na zainteresowanie, na chęć zakupu i nośność, jeśli chodzi o panującą modę. W tym akurat przypadku weźmy pod uwagę, że mamy do czynienia z rozwiązaniem dosyć drogim. To też pewnego rodzaju wstępne selekcyjne sito. Przeciętny Kowalski nie kupi drukarki 3D tak, jak kupiłby na przykład dla siebie nową plazmę czy mikrofalówkę. Nie, to zakup innego typu, ze względu na cenę i złożoność procesu.

drukarki i monitor

Drukarka 3D owszem, jest przydatna, ale trzeba wiedzieć kilka rzeczy

Po pierwsze, sam zakup jeszcze niczego nie gwarantuje. Bo tak naprawdę, urządzenie bez odpowiedniej wiedzy i dodatkowych elementów, będzie całkowicie bezużytecznym sprzętem. Drukarka 3D to maszyna, która do działania potrzebuje czasu. Przygotowywanie wydruków na drukarkach tego typu, naprawdę wymaga czasu. Ważny jest też wybór odpowiedniej technologii druku – ABS, SLS, SLA… Jest ich sporo. Stąd też druk 3d raczej nie jest wykorzystywany na skale przemysłową. No chyba, że mamy do czynienia z produkcją małych elementów.

W każdym razie, trzeba też pamiętać o tym, że aby w pełni skorzystać z drukarki, niezbędny jest sprzęt komputerowy. Konieczna jest mocna pamięć i karta graficzna. Dodatkowo, dochodzi kwestia oprogramowania do modelowania trójwymiarowego. I teraz następna rzecz. Trzeba się znać na tym modelowaniu. To znaczy, nawet podstawy trzeba mieć ogarnięte w małym palcu, żeby cokolwiek drukować w sposób sensowny i efektywny.

Jak najprościej nauczyć się modelowania?

Tu mamy o tyle łatwo, że dzięki dostępowi do sieci internetowej, jest nam bardzo wygodnie wyszukiwać niezbędne rzeczy. To znaczy, w kontekście tego modelowania, łatwo jest wyszukać sobie bezpłatne rzeczy. Nawet tutoriale na YouTube są w stanie wiele wytłumaczyć. A mają ten plus, że bardzo łatwo możemy je dzisiaj znaleźć. Nie ma absolutnie możliwości, żebyśmy jednak bazując na materiałach darmowych, nauczyć się wszystkiego od A do Z. Czasem trzeba zainwestować. W literaturę, e-booki, a także w kursy. Kursy modelowania trójwymiarowego są też dobrym rozwiązaniem. Wiadomo, trzeba się będzie tu liczyć z kosztami, czasem nawet rzędu kilku tysięcy złotych. W zależności od tego jaki mamy budżet, a także jakie zapotrzebowanie, jesteśmy w stanie dobrać dla siebie idealne rozwiązanie.

 

Zanim więc ktoś podejmie decyzję o zakupie drukarki 3D, trzeba podkreślić, że to powinna być bardzo dobrze przemyślana sprawa. Nie ma sensu wyrzucać pieniędzy w błoto. Więc jeżeli nie ma się pewności, lepiej wstrzymać się. Albo dopytać osób, które po prostu znają się na rzeczy. Czyli, doradzą nie tylko pod kątem wyboru sprzętu, ale też w kwestiach związanych z samym procesem, prawidłową eksploatacją i dbaniem o kondycję takiego sprzętu.